top of page
Kotwica 1
  • Writer's pictureGK

Rydze

Jak śpiewała VV mam na niego smaczek. Rudy rydz ma teraz wysyp. Moje ukochane beskidzkie lasy wprost kipią od tego rarytasu. Ciężko go pomylić z innym grzybem. Na pierwszy rzut oka bardzo podobny jest mleczaj wełnianka, ale jego mleczko jest białe, a jadalnego rydza wściekle pomarańczowy. Tak więc bez obaw ostrzcie koziki, zabierzcie koszyczki i szorujcie na pełen rudych przygód spacer do lasu. Poniżej kilka pomysłów co z nimi zrobić.


1. Rydze z patelni


Można na sucho, wrzucić na rozgrzaną patelnię po 2 min z każdej strony, dociskając widelcem aby kapelusze się rozłożyły. Przypominają nieco pieczone na piecu. Super są też smażone na maśle. Same, z pieczywem z sadzonym jajkiem albo kopytkami.


2. Rydze marynowane


(składniki na 4-5 słoików 300g) ok 1 kg małych rydzów 3 szklanki wody 1 szklanka octu spirytusowego 2 małe cebule 2 marchewki 6 ziarenek ziela angielskiego 3 listki laurowe pół łyżeczki pieprzu 2-3 łyżeczki soli 1 płaska łyżka cukru

Oczyść dokładnie rydze, opłucz i ugotuj w osolonej wodzie ok. 3 minuty, przecedź.

Cebulę i marchewki pokrój w talarki. Włóż do garnka, pieprz, cukier, ziele i listek laurowy, zalej wodą i gotuj aż marchew lekko zmięknie.

W międzyczasie napełnij słoiki rydzami do 2/3 pojemności (grzyby muszą pływać w marynacie a część słoika wypełni jeszcze marchew i cebula).

Wrzące warzywa zdejmij z ognia, dodaj ocet, zamieszaj, zagotuj i szybko zalej słoiki, przekładając do każdego warzywa.

Od razu zakręć, odwróć do góry dnem. Po kilku minutach połóż na dnia i odstaw na półkę (nakrętki powinny się zassać, więc nie trzeba grzybów już pasteryzować. Grzybki można jeść już po 3 tygodniach.


3. Rydze kiszone


małe kamionkowe naczynie kilogram rydzów 2 cebule sól

Rydze obierz zostawiając same kapelusze, dokładnie opłucz i przelej obficie wrzącą wodą. Odcedzone, ułóż tak jak rosną – blaszkami do dołu w naczyniu kamionkowym, soląc każdą warstwę. Na wierzchu ułóż pokrojoną w talarki cebulę, przykryj spodkiem i dociśnij czymś ciężkim, np słoikiem z wodą. Odstaw na tydzień w ciepłe miejsce, zlewając co jakiś czas nadmiar powstałego soku.

Po tym czasie rydze gotowe, aby przerwać dalsze kiszenie wystarczy przełożyć naczynie z grzybami do lodówki.


4. Rydze po cygańsku


1 kg rydzów 1 przecier pomidorowy (200g) 50ml octu spirytusowego 2-3 łyżek soli 4 płaskie łyżki cukru 2 łyżki mielonej słodkiej papryki 3 średnie cebule 6 ziarenek ziela angielskiego 3 listki laurowe olej do smażenia

Obierz rydze, umyj dokładnie pod bieżącą wodą, wrzuć do garnka, zalej wodą, tak aby wszystkie były przykryte, posól (1-2 łyżek) i gotuj od momentu wrzenia wody ok. 5 min. Odcedź wodę i zostaw grzyby na sitku. Cebulę pokrój w talarki i zeszklij na oleju, dodaj listki laurowe i ziele. gdy cebula całkiem zmięknie delikatnie przełóż rydze. Uważnie mieszając smaż ok. 5 minut, dodaj cukier, ocet, przecier i paprykę. Dokładnie mieszając duś kolejne 5 minut. Jeszcze gorące przełóż do słoików, dokładnie zakręć, odwróć słoiki do góry dnem na 5-10 min.

Related Posts

See All
bottom of page