top of page
Kotwica 1
  • Writer's pictureGK

Zakwas na chleb

Prywatna farma dzikich drożdżyPrzygotowanie zakwasu żytniego zajmuje przeważnie ok 5 -8 dni

Pielęgnacja zaczątku odbywa się co 24 godz. Polecam, zwłaszcza za pierwszym razem przestrzegać tych odstępów. Aby od samego początku poczuć satysfakcję, najlepiej wybrać godziny, zgodne z naszym rytmem dnia. Dla mnie to 8.00, wiem, że właśnie wtedy mam zadbać o swój zaczątek i mam szansę go również obserwować w ciągu dnia.


Warto też uświadomić sobie, że rozpoczynamy hodowlę żywego organizmu, której powodzenie uzależnione jest od wielu czynników. Temperatura, wilgotność powietrza, rodzaj i pochodzenie mąki, to tylko kilka składowych całego procesu. Kluczem do sukcesu jest praktyka, obserwacja, pokora i zrozumienie, że nigdy nie będziemy w stanie w pełni zapanować nad naturą.


Przygotuj kilka litrowych słoików, w przeciwnym wypadku, trzeba będzie wyrzucać zakwas.dzień 1,

godz. 8.00

przygotuj 2 litrowy słoik z zakrętką.

umieść w garnku wraz z zakrętką, zalej wodą i wygotuj ok 5 min. Wysusz

Do słoika wsyp 100 g mąki żytniej typ 720, wlej 120 g przegotowanej i wystudzonej lub filtrowanej wody, dokładnie zamieszaj, przykryj zakrętką (nie dokręcaj, musi być dostęp powietrza) i odstaw w ciepłe spokojne miejsce (ja kładę na blacie, przy lodówce)


dzień 2,

godz. 8.00,

na razie nic się nie dzieje

Na 100 g zaczątku z dnia poprzedniego wsyp 100 g mąki żytniej, wlej 120 ml przegotowanej i wystudzonej lub filtrowanej wody, dokładnie zamieszaj, przykryj zakrętką, nie dokręcaj i odstaw w ciepłe spokojne miejsce.dzień 3, 4,

godz. 8.00

Powtarzaj te same czynności. Do 100 g zaczątku z dnia poprzedniego wsyp 100 g mąki żytniej, wlej 120 ml przegotowanej i wystudzonej lub filtrowanej wody, dokładnie zamieszaj, przykryj zakrętką, nie dokręcaj i odstaw w ciepłe spokojne miejsce. Trzeciego dnia zakwas może zacząć szaleć. Nie daj się zwieść, to jeszcze nie pora ;)


dzień 5,

zakwas powinien już być gotowy, mieć gąbczastą strukturę i pachnieć przyjemnie kwaśno. Wiele osób porównuje ten zapach do jabłek, mój pachniał goździkami :) Warto pielęgnować go jeszcze w ten sam sposób przez kolejne 2 dni


Jeżeli zaobserwujesz na powierzchni swojego zakwasu pleśń, niestety całość należy wyrzucić. Nie zrażać się i rozpocząć wszystko od początku w dokładnie wysterylizowanym słoiku.


Po 7 dniach można przystąpić do pieczenia :) a zakwas schować do lodówki dokarmiając co 2-3 dni 1 łyżką mąki i 1,5 łyżki wody. Na początku warto prowadzić zakwas na jednym typie mąki, z czasem gdy poznasz dobrze smak swojego chleba, możesz zacząć eksperymenty i mieszać zboża :)Related Posts

See All
bottom of page