_Siga Siga_

Po pięciu latach życia półgębkiem w Atenach, natrafiła się okazja, żeby o tym napisać :)

Znajdziecie tu kilka zabawnych historii, ekspackich insajtów i mam nadzieję mnóstwo inspiracji do dobrego i szczęśliwego gotowania. 

  • Co wspólnego mają greckie mity z dietą śródziemnomorską? 

  • Jaka jest historia najpopularniejszego modelu żywieniowego na świecie i co tak naprawdę się na niego składa? 

  • Czym jest helleński slow life i dlaczego Grecy kochają fasolę?

Znajdziesz tu 80 przepisów – zarówno na klasyczne potrawy z rodzinnych greckich biesiad i tłocznych tawern, jak i na codzienne szybkie dania, które przygotujesz, wykorzystując składniki z polskich targów, bazarów i lokalnych sklepów

Poznasz też greckie historie, dzięki którym przetrzesz kulinarne szlaki, zbaczając z utartych turystycznych ścieżek. Kąpiąc się w słońcu, posłuchasz ateńskiego gwaru, pokołyszesz na spokojnym Morzu Egejskim, zajrzysz rybakom do kutrów dobijających do brzegów cykladzkich wysp. I zupełnie niepostrzeżenie dopadnie cię siga siga, grecka recepta na szczęście w zwolnionym tempie…

 

καλή όρεξη!

_Mąka i woda_

Uwielbiasz smak i zapach świeżego pieczywa?

Naucz się krok po kroku przygotowywać doskonałe chleby, bułki, bagietki, chałki i inne wypieki.

Nie potrzebujesz wielu dni, by wyhodować doskonały zakwas, i skomplikowanych receptur, by zrealizować swoje kulinarne marzenia. Wspaniałe, chrupiące pieczywo przygotujesz znacznie łatwiej i szybciej, niż myślisz.

 

Opracowując przepisy do książki, kierowałam się słowami przyjaciół i klientów Głodnych Kawałków. Ich reakcje zawsze były najlepszym papierkiem lakmusowym każdego mojego pomysłu.

Uprościłam sposoby wykonania, składniki i gramatury, tak aby bez problemu przeprowadzić początkujących piekarzy przez ścieżkę pierwszych doświadczeń. Wszystkie przepisy zostały wykonane, a wypieki skonsumowane i surowo ocenione, abym z czystym sumieniem mogła oddać książkę w Twoje ręce.

_Rozmowy przy stole_

Piękna książka Natalii Sosin - Krosnowskiej, do której razem z Olą Frugą testowałyśmy receptury i przygotowywałyśmy sesję zdjęciową.

  • Czym jest współczesna kuchnia polska?

  • Czy to schabowy z ziemniakami, pierogi ruskie i kapusta?

Nie! To wyjątkowe, choć często proste dania powstające w zgodzie z ideą slow food.

Natalia Sosin-Krosnowska spośród stu agroturystyk, które odwiedziła, podróżując po Polsce, wybrała dwadzieścia. Ich właściciele zapraszają nas do wspólnego stołu, opowiadają o tym, kim są, jak odnaleźli swoje miejsce na Ziemi, dlaczego wybrali życie na wsi, jak wyglądała ich kulinarna droga, co ich inspiruje i dlaczego goszczenie i karmienie ludzi sprawia im taką przyjemność.

 

Niektórzy z jej rozmówców to weganie, inni specjalizują się w daniach mięsnych, gotowaniu dla osób z wykluczeniami dietetycznymi lub w tworzeniu dań z wykorzystaniem kwiatów i chwastów. Co ich łączy? Pasja, dbałość o jakość produktów i otwartość na drugiego człowieka.

W tych doświadczeniach miłości i troski zawarta jest magia smaku.

_Dietojarska kuchnia żydowska_

"Dietojarska kuchnia żydowska" autorstwa Fani Lewando to wspaniała pozycja dla każdego, kto jest zainteresowany zarówno przepysznymi przepisami, wywodzącymi się z tradycyjnej kuchni żydowskiej, jak i historią niezwykłych smaków rodem z przedwojennego Wilna.